У даній статті ми маємо намір нарешті з'ясувати, які лампи краще для гарного автомобільного світла, новомодні світлодіоди, старий добрий ксенон або перевірений галоген.
Сьогодні найпопулярнішим і затребуваним джерелом автомобільного світла є, звичайно ж, ксенон. Якщо повернутися буквально на п'ятнадцять-двадцять років тому, за часів його появи, то тоді ксенон сприймали неоднозначно і було безліч водіїв, які стверджують, що немає нічого кращого хорошого галогену або 100 ватних лампочок.
Час бере своє, у ксенона з'явилася маса шанувальників, які тепер навідріз відмовляються сприймати автомобільні світлодіоди для головного світла. У їх розумінні немає нічого кращого ксенону. Ми вирішили з'ясувати все раз і назавжди, порівняти між собою найкращих представників кожного типу ламп.
Змагатимуться:
світлодіодні лампи з найпотужнішим светодиодом cree XHP 70;
дуже яскравий ксенон Prolumen, потужністю 35 ват (по нашим тестам, цей комплект ксенону буде яскравішою будь-якого 50-ти ватного комплекту);
сімейство галогенок представляють лампи Osram Night Breaker (ми вибрали лампи Osram так як серед усіх галогенок вони найяскравіші і перевершує Philips X-treme Vision і, тим більше, японські газорозрядні лампи IPF).
У кожного з вищезазначених джерел світла, є свої плюси і мінуси. В даному відео, ми будемо акцентувати увагу безпосередньо на світловому потоці, ефективності, споживаній потужності і колірну температуру.
Встановивши лампи по черзі в один і той же автомобіль і проїхавши по одной і тій же ділянці дороги, стало помітно, що найкраще світять ксенон і світлодіоди, а галоген помітно поступається за яскравістю. При цьому, якщо порівнювати між собою ксенон і світлодіоди, то світло ксенону "лягає" на дорогу деякими плямами, в той час, як світлодіоди дають рівномірну заливку і освітленість.
Для визначення справжнього переможця такого візуального порівняння буде недостатньо. Тому, за допомогою спеціального приладу, всі три типи ламп ми порівняємо між собою по:
світловому потоку; ефективності;
споживаній потужності;
колірній температурі.
Деталі експерименту
Для початку ми вирішили провести заміри для перевірених галогенок Osram Night Breaker, які при напрузі 13,2 вольта споживають 3,2 А і 43 ват потужності, а їх світловий потік - 1030 люмен, таким чином, виходить, що з кожного споживаного вата ми отримуємо 24 люмена, колірна температура 4165К.
За нашим задумом, лампа повинна відпрацювати 5 хвилин, але через те, що вона сильно гріється, прилад почав плавиться і тест довелося перервати на 3-й хвилині.
Пропрацювавши 3 хвилини при тій же напрузі, тому ж струмі і тій же споживаної потужності Osram Night Breaker видали: 994 люмена, це 23,16 люмен з кожного вата потужності і трохи знизилася колірна температура до 4127 К. У тому, що тест довелося перервати трохи раніше, немає нічого страшного, так як принцип роботи галогенок відрізняється від принципу роботи ксенону і діотів, і навіть через 5-6 хвилин ми мали б приблизно такі ж дані.
Що стосується ксенону Prolumen, то на старті при напрузі 13,3 В він споживає ті ж 3,2 А і 43 Вт, світловий потік менше, ніж у галогену всього 591люмен, але, як ми знаємо, для ксенону потрібен час для "розпалювання" .
В такому випадку, на старті ми отримуємо всього:
13,8 люмен з кожного вата;
колірна температура 3566 К.
Через кілька хвилин, ксенон, як і галоген, почав плавити прилад. Тому лампочку довелося притримувати рукою і на 5-й хвилині і при 13,3 В ми маємо незмінний струм і потужність 3,2 А і 43 Вт, світловий потік істотно виріс до 2339 люмен, а це вже 54,3 люмен на один ват, разом з світловим потоком піднялася і температура світла - 6756 К.
Світлодіодні лампи cree XHP 70, при тій же напрузі, тому ж струмі і тієї ж потужності стартують з невідомим світловим потоком і невідомою ефективністю, пов'язано це з тим, що наш прилад не розрахований на заміри понад 3000 люмен, але, до закінчення 5-й хвилини, ми можемо бачити, що світловий потік знижується до 2970 люмен, це 69 люмен на один ват, колірна температура з 6000 К на старті піднялася до 6138 К, параметри струму, напруги та потужності залишилися незмінними.
Підсумок
У підсумку ми можемо сказати, що даний тест вийшов найправильнішим і показовим, так як всі три учасники тесту мають однаковий споживаний струм 3,2 А і однакову потужність 43 ват, але світловий потік і ефективність у них різна. Найгірше світить галогенки Osram Night Breaker, яскравіше на 1000 люмен, ксенон Prolumen 35W, яскравіше на 700 люмен сяють LED лампи з діодом XHP 70.
Ми вважаємо, що дана стаття ставить крапку в питанні, що ж все-таки яскравіше галоген, ксенон або діоди.