0800-30-15-85
Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • 0800-30-15-85
  Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • (067) 470-74-60
  по тарифу оператора
 • (066) 354-31-21
  по тарифу оператора
 • Мої авто
  У гаражі немає жодного авто
   Додати авто
   щоб зберегти авто для використання в наступний раз
   0
  • Кошик
  Мої покупки

  Різновиди шліців

  17.04.2018

  Що спільного між дверним замком або космічним шатлом? відповідь проста – кріплення. Фактично, в будь-якої конструкції, в якій необхідно прикріпити одну монолітну деталь до іншої, вони використовуються. Більш того, важко уявити собі людину, яка жодного разу в житті не користувався викруткою, і не має уявлення про те, що таке гвинт або шуруп. Ці маленькі деталі настільки поширені, що взагалі неможливо уявити, як би без них виглядав світ. Він в прямому, і переносному сенсі, розвалився б. На багатьох з цих мініатюрних деталей, є ще більш дрібний елемент, знайомий кожному. І саме його силует асоціюється з тими самими гвинтами та шурупами – шліц.

  Інженерна думка, за час існування гвинтових з'єднань, принесла в світ досить велика кількість типів шліців. З чим пов'язана така різноманітність? На це питання відповість далеко не кожен фахівець, основна сфера діяльності якого безпосередньо пов'язана з ними. У цій статті ми розповімо про найбільш часто зустрічаються різновидах, і про деякі особливості пов'язаними з ними, які цілком згодяться Вам надалі.

  SLOTTED (прямий шліц) – найперший та найбільш простий з усіх шліцов. Являє собою пряме поглиблення (паз), що проходить посередині капелюшки кріплення. Є дві найбільш поширені версії про час його появи. Сама підтримувана стверджує, що як викрутка, так і плоский шліц, з'явилися в 17 столітті. Але друга оскаржує це, посилаючись на малюнки 15-го століття, де зображені середньовічні стрілки зі зброєю, на якому якраз і видно той самий плоский шліц. Але всі згодні в тому, що саме збройова справа послужило появою як різьбових кріплень зі шліцом, так і викруток.

  Навіть згодом, коли інші, більш нові різновиди шліцов, потіснили класичний прямий, він все також користується великою популярністю. Має буквену маркування SL. Розмір позначається двома цифрами, що вказують ширину шліца та його товщину. Виглядає таким чином – SL2x03 мм, SL3,5x0,6. Простий та практичний, його зрив вкрай малоймовірний.

  PHILLIPS (хрестоподібний шліц) – був розроблений 1933 році американцем Джоном Томпсоном, після чого був викуплений інженером Генрі Филлипсом. Пов'язано його поява була багато в чому з проблемами, що виникли при складанні літаків та автомобілів, укомплектованих гвинтами з плоским шліцом. Викрутки та шуруповерти, вислизнувши з шліца, дряпали з'єднання деталі і її саму. Хрестоподібний шліц Філліпса само-концентрувався і вирішував цю проблему. Вперше почали застосовуватися при складанні автомобілів марки Кадилак. Найбільше поширення отримав під час другої світової війни, так як масово використовувався при складанні військової техніки. Буквене маркування – PH. Розмір має цифрове позначення, яке відповідає ширині шліца з кроком в підлогу міліметра: PH00 – 2,0 мм, PH0 – 2,5 мм, PH1 – 3,0 мм и т.д. Застосовується в масі сфер, надзвичайно популярний.

  POZIDRIV (хрестоподібний шліц) – запатентований компанією Генрі Філліпса (Phillips Screw Company) в 1966 році, після закінчення терміну патенту на шліц PHILLIPS. Являє собою поліпшену версію попереднього.Основна зовнішня відмінність – наявність тонких ліній, що виходять з внутрішніх кутів шліца. Краї поглиблення, на відміну від PHILLIPS, що не стоншуються вглиб, а йдуть паралельно один одному. Має розмірне позначення PZ з цифровим номером розміру: PZ0, PZ1, PZ2, PZ3 і т. Д. Найбільш часто використовується у виробництві будівельних шурупів та саморізів, рідше в гвинтах для техніки.

  Дуже важливим момент, який обов'язково варто відзначити, це те що шліци PHILLIPS та POZIDRIV (і інструмент під них), хоч і дуже схожі між собою, але не є взаємозамінними. При використанні невідповідного інструменту, занадто великий шанс пошкодити і викрутку, і зірвати шліц кріплення. Найпоширеніший випадок їх псування, в якій часто звинувачують неякісні матеріали і виробника, відноситься саме до цієї ситуації. Застосовуючи під потрібний шліц відповідну викрутку з відповідним розміром, інструмент та кріплення залишаться цілими і прослужать довго.

  HEX (шестигранний шліц) – має гексагональну виїмку. Був запатентований німецькою компанією Bauer&Schaurte в 1936 році. Для роботи з даним типом переважно використовують спеціальні ключі (інбусовий, ключ Аллена), рідше змінні біти. Володіє великою площею зіткнення між кріпленням та ключем. Літерне позначення шліца – H. Відстань між паралельними гранями виступає в якості розміру. Позначення зустрічаються двох типів: дюймові та міліметрові. У випадку з міліметровим виглядає так – H2, H2,5, H3. Дюймовий позначення вказує розмір в частках дюйма – 1/4", 5/16", 3/8". Активно використовується в машинобудуванні, авіаційній та меблевої промисловості.

  TORX (шестипроменева зірка) – розроблений та запатентований американською компанією Textron в 1967 році. На той момент компанія займалася виробництвом авіатехніки. Для болтів підвищеного класу міцності був потрібний шліц, який міг максимально передати крутний момент від інструменту до кріплення щоб забезпечити кращу затяжку. Також, специфічна форма перешкоджала самостійного ремонту авіа-засоби власником. У момент, коли TORX став досить популярний і перестав виконувати захисну функцію, компанія розробила, новий, антивандальний варіант – TORX Tamper Resistant. Основна відмінність від минулого типу, наявність виступу в середині шліца, що не дозволяє працювати інструментом для звичайного TORX. Літерне позначення: TORX – T, TORX Tamper Resistant – TR. Застосовується в авіабудуванні, машинобудуванні, мобільного та побутової техніки, гальмівних системах та багато іншого.

  Важливим нюансом є той факт, що розміри ключів TORX співвідносяться з розмірами шестикутника HEX. Цю особливість нерідко застосовують у випадках, коли шліц шестикутника зірваний і не може бути вилучено. Всередину кріплення вбивається інструмент під шліц TORX. У переважній більшості випадків вдається демонтувати зіпсований кріплення та замінити його новим. Буде корисно при роботі зі старими автомобілями та іншою технікою.

  Квадратний шліц – найменш поширений з усіх, тим не менш поширений багатьох інших. З'явився на світ в кінці 19-го, початку 20-го століття. Був популярний завдяки більшій дешевизні у виробництві ніж інші різновиди. Його поступово замінює шестигранні HEX. В якості основного інструменту використовуються ключі по типу інбусового, або ж біти для різних викруток, гайковертов. Не має власного літерного позначення. В якості основного позначення використовується частки дюйма: 1/2, 1/4, 3/4, 5/16 і т.д. Застосовується в машинобудуванні (коробки передач, провідні мости) і в деяких інших сферах.

  На даний момент, крім перерахованих, в світі існує величезна кількість інших шліцов. Можуть застосовуватися в якійсь вузькій сфері, або навіть конкретною компанією для комплектації невеликої лінійки продукції (найпоширенішим прикладом є пятилучевой Pentalobe, який використовується компанією Apple у виробництві IPhone, IPad, IPod і іншої електроніки). З плином часу їх стає все більше, і перерахування оних забере надто багато часу. Але варто відзначити, що всі вони, за рідкісним винятком, створюються для досягнення певних цілей: забезпечення щільного контакту з інструментом, щоб уникнути зривів і забезпечення щільної затяжки, перешкоджання самостійного розкриття неспеціалістом, тривалий термін служби, і кріплення, і інструмента.

  Завершена