0800-30-15-85
Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • 0800-30-15-85
  Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • (067) 470-74-60
  по тарифу оператора
 • (066) 354-31-21
  по тарифу оператора
 • Кошик
Мої покупки

Моторне масло. Допуски і класифікації

18.04.2018

На даний момент, моторне масло надано тисячами найменувань від десятків виробників. Кожне масло має свою застосовність. Одне розроблено спеціально для застосування в сучасних легкових автомобілях з системами доочистки вихлопних газів, а інше - для важко навантажених дизелів вантажівок. Від правильного вибору моторного масла залежить стабільність, продуктивність і термін безвідмовної роботи силового агрегату.

Для того, щоб не помилитися з правильним вибором масла, необхідно грунтуватися на:

 • Допусках виробника.

 • Класифікаціях SAE, API і ACEA.

Розберемося докладніше що таке допуски і класифікації.

Допуск виробника - це комплекс вимог виробника двигуна до масла. Відповідність масла допуску виробника означає повну сумісність з двигуном і є найкращим вибором для його ефективної і безпроблемної роботи. З іншого боку - сертифікація допусків довга і дорога процедура і часто на етикетці може і не виявитися заповітних значень, які написані в керівництві автомобіля.

В такому випадку на допомогу приходять стандарти SAE, API і ACEA. Ці класифікації описують в'язкісно-температурні властивості масла і можливість застосування в тому чи іншому типі двигуна.

Але про все по порядку.

SAE - це абревіатура від Society of Automotive Engineers (дослівно: суспільство автотранспортних інженерів). Саме по SAE регламентується в'язкість моторного масла при низьких і високих температурах. Значення за класифікацією SAE можуть бути в двох різних варіантах: 1. Число + буква W + число або SAE + Число. Наприклад, SAE 40 або 5W-30.

1 варіант. Так що ж це за цифри і буква між ними? Перше число перед буквою W (W - Winter, зима) повідомляє нам про мінімальну температуру навколишнього повітря, при якій масло загусає. Розраховується це просто: від значення необхідно відняти 35, наприклад, масло в'язкістю 5W загусає при температурі мінус 30 градусів Цельсія, 10W - при мінус 25. Друге ж число навпаки - наскільки високу температуру навколишнього повітря здатне витримати масло, без порушень цілісності мастильної плівки. З цим числом все ще простіше - тут нічого не додається і не віднімається, воно саме означає температуру. Для прикладу розберемо в'язкість по SAE цілком: 5W-30 - масло, робочий температурний діапазон якого складає від мінус 30 (5-35 = 30) до плюс 30 градусів Цельсія.

2 варіант. Запис складається з одного числа - це означає що масло виключно для застосування при позитивних температурах. Запис SAE 30 означає що масло можна застосовувати при температурі до 30 градусів Цельсія.

Класифікація API (Американський інститут палива) нам повідомляє про тип двигуна, в якому можна застосовувати конкретне моторне масло. У класифікації використовується запис, що складається з двох пар букв, наприклад, SM/CF. Перша буква кожної пари повідомляє нам про застосування за типом палива, на якому працює двигун - буква S - бензин, буква С - відповідно дизель. Друга буква в кожній парі уточнює умови застосування (рік випуску, наявність турбіни).

Класифікація ACEA. ACEA - європейська система класифікації моторних масел. По виду записи дуже схожа з класифікацією API. За ACEA запис проводиться за схемою Буква + Цифра, наприклад, А3/В3. Буква визначає тип палива - бензиновий - А, дизельний - В. Цифра, що стоїть після букви, визначає вимоги до масла, і чим цифра вище, тим, відповідно, вище вимоги. Однак, для нових двигунів були розроблені нові стандарти - С і Е.

С - універсальний стандарт для бензинових і дизельних двигунів, в тому числі оснащених системою доочистки вихлопних газів (фільтром сажі) і таким, що відповідає вимогам до екологічності вихлопних газів ЄВРО-4 і вище. Категорії Е відповідають масла, розроблені для застосування в дизельних двигунах важко навантажених вантажівок.

Грунтуючись на цих даних тепер Ви зможете точно підібрати саме те масло, яке необхідно двигуну Вашого автомобіля.

Завершена