0800-30-15-85
Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • 0800-30-15-85
  Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • (067) 470-74-60
  по тарифу оператора
 • (066) 354-31-21
  по тарифу оператора
 • Мої авто
  У гаражі немає жодного авто
   Додати авто
   щоб зберегти авто для використання в наступний раз
   0
  • Кошик
  Мої покупки

  Трубні ключі

  23.06.2018
  Сантехнічні вузли стали невід'ємною частиною побуту людини задовго до початку нашої ери. На даний момент не можна визначити де вперше з'явився цей атрибут людського життя. Але можна сказати точно, що вперше широкомасштабне поширення в Європі дані конструкції отримали в стародавньому Римі. Більш ніж дві тисячі років розділяють нас з античними банями, громадськими туалетами та системами опалення. За цей період багато було винайдено щоб кардинально змінити як сам підхід до санвузлів, так і їх вигляд.  Основним інструментом для роботи з ними став сантехнічний ключ, і ми б хотіли детальніше розібратися в тому що він собою являє, і які бувають його різновиди.
   
  Першим ключем, в сучасному розумінні, варто вважати французький різновид ключа. Запатентований в 1837 році французьким інженером Ле Руа-Трібо, інструмент регулювався за рахунок обертання рукояті. По суті є раннім прототипом розвідного ключа. У наш час така конструкція зустрічається досить рідко. Та й на піку своєї популярності не набула великого поширення.
  З різницею в шість років (в 1843 році) британцем Едвіном Бердом Баддінга була запатентована своя різновид трубного ключа, надалі званої«англійським». Авторство правда досі оскаржується. Конструкція являє собою нарізний болт, розміщений уздовж рукоятки. З його ж допомогою проводилася регулювання розміру захоплення зіву. Великим мінусом вважається значна маса, що ускладнює роботу в важкодоступних місцях. У той же час за рахунок цього, його використовували в якості молотка, що є своєрідною перевагою. Зовні такий ключ відомий практично кожному. Його можна побачити на дорожньому знаку «Технічне обслуговування автомобілів».
  Забавним фактом є те, що англійці досі, у звичній їм пишномовної манері, заперечують факт того що французами трубний ключ був винайдений раніше, привласнюючи це винахід собі. Так чи інакше, в наш час обидва різновиди використовуються досить рідко. До них на заміну прийшли інші ключі.
   
  Як описано раніше, будучи громіздким та незручним для роботи в обмеженому просторі британський трубний ключ морально застарів. У 1891 році, шведський інженер Йохан Петер Йоханссон запатентував ключ власної розробки. Його ми знаємо як розвідний гайковий ключ (шведський розвідний гайковий ключ). У даній моделі, зміна розміру захоплення проводилось посередництвом спеціальної «черв'ячної» гайки. Губки інструменту плоскі. Найкращим чином пристосовані для роботи з шестигранними поверхнями (болти, гайки). Отримав велике поширення. Його можна знайти практично в будь-якому будинку, майстерні.
   
  Трохи раніше, в 1888 році, все тим же Йоханом Йоханссоном, був винайдений важільний трубний ключ. Також його іноді називають газовим. Сам автор же називав його «залізною рукою». З моменту винаходу, і до наших днів, конструктивно і зовні, дана різновид не змінилася. Складається з двох важелів, пов'язаних між собою шарнірним механізмом. Один є нерухомим, другий зміщується за рахунок прокручування спеціальної регулювальної гайки, змінюючи тим самим розмір захоплення зіву. На губах, найчастіше, є спеціальні насічки, завдяки яким деталь не прослизає під час роботи. Виготовляється зі сталі різних сплавів. Основна перевага даного типу – його довгі рукоятки. З їх допомогою легше працювати з непідвладними деталями вузлів.
   
  Самі губки бувають трьох типів:
  L-образні – губки розташовані паралельно один одному. Дуже добре підходить для роботи з деталями мають шестигранний, плоский або квадратний профіль.
  С-образний – робоча поверхня має дугоподібну форму, формуючи виїмку між губками. Рівноцінно добре працює з деталями, що мають як круглий, так і гранований профіль.
  S-образні – в зімкнутому стані, губки формують латинську «S». Дуже добре підходить для взаємодії з деталями круглого перетину. При роботі стикається з трубою в трьох місцях, найкращим чином передаючи на неї додається зусилля. Стає все більш популярним серед зварювальників та сантехніків.

  Американський трубний ключ, або як у нас його називають – прямий трубний ключ, був запатентований американцем Даніелем Чепмен Сімпсоном в 1869 році. Нехай цього є мало підтверджень, але вельми очевидно, що даний різновид є глибокою модернізацій англійської трубного ключа. Він багато в чому повторює його принцип роботи. Варто відзначити, що в ньому вперше була застосована регулювальна гайка даного типу. Рукоять найчастіше роблять з міцного чавуну, рідше з алюмінію.Губки ж зазвичай з легованої сталі. Видатна особливість прямого ключа полягає в тому, що після фіксації на предметі, немає необхідності утримувати його руками, щоб той не зісковзнув. Деякі модифікації дозволяють працювати з сполуками, що перебувають дуже близько до стін. Губки бувають тільки L-типу.

  Коли і ким був винайдений ремешковий стрічковий ключ, і його більш потужна модифікація – ланцюговий ключ, історія замовчує. Цілком може бути, що він є проявом народної творчості. Його перевага в тому, що ремінь або ланцюг рівномірно розподіляють навантаження по всьому діаметру труби, не пошкоджуючи і не деформуючи її. Дуже зручний для роботи в обмеженому просторі. Ключ з ременем більше підходить для роботи з трубами і трубними з'єднаннями з м'яких матеріалів (пластик, поліпропілен). У той час як ланцюговий – з твердими (сталь, чавун). Рукояті ременевого ключа найчастіше зроблені з пластика, у ланцюгового – з металу, відповідно.

  Кожен з приставлених типів кращий для проведення певних операцій. Більш того, у кожного з них також є багато внутрішньовидових різновидів, що володіють тими чи іншими перевагами. Сантехнічне справа не стоїть на місці, і в майбутньому ми точно познайомимося з новими, більш функціональними видами трубних ключів.
  Завершена