0800-30-15-85
Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • 0800-30-15-85
  Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • (067) 470-74-60
  по тарифу оператора
 • (066) 354-31-21
  по тарифу оператора
 • Мої авто
  У гаражі немає жодного авто
   Додати авто
   щоб зберегти авто для використання в наступний раз
   0
  • Кошик
  Мої покупки

  Як правильно підбирати і використовувати термобіжні трубки?

  02.05.2019
  Термозбіжні трубки є витратним матеріалом, який використовується при електромонтажних роботах для ізоляції та захисту з'єднань. Широка затребуваність трубок обумовлена тим, що в порівнянні з ізоляційною стрічкою, вони володіють більш високими ізоляційними властивостями, надійно захищають з'єднання від вологи, а також підходять для роботи з рухомими з'єднаннями.
  Як підбирати термозбіжні трубки?
  1. Підбирати трубку необхідно відштовхуючись від ступеня її усадки, яка, яка вказується виробником у вигляді співвідношення. Наприклад, 1: 3 - це трубка, яка після усадки зменшить свій діметр в 3 рази.
  2. Трубка повинна бути такої довжини, щоб з запасом перекривати місце з'єднання проводів. При цьому слід також враховувати незначну усадку по довжині. Залежно від довжини трубки і матеріалу виготовлення, поздовжня усадка може досягати 15%.
  3. Велике значення має тип матеріалу, з якого виготовлена трубка. Якщо це полівінілхлорид (ПВХ), труба буде твердою. Такі трубки застосовуються для жорсткого кріплення зварюваних проводів, після усадки ПВХ трубки стають "дубовими". Трубки з поліолефіну на дотик нагадують гуму, стискаються в 2-3 рази і після усадки зберігають еластичність. Завдяки цьому поліолефінові трубки добре підходять для рухомих  з’єднань.
  4. Не вибирайте більший коефіцієнт усадки, якщо в цьому немає суворої необхідності.
  5. Якщо при монтажі ви вагаєтеся між двома трубки різної довжини, вибирайте ту, що більша.
  6. Вибирати клейову або безклеєвої термоусадочну трубку слід виходячи з наявності або відсутності необхідності створення герметичного, вологозахищенного з'єднання.
  Правило підбору трубки на виріб. Розрахунок оптимальної усадки.
  Для розрахунку правильного діаметру трубки під конкретне з'єднання необхідно скористатися правилом -10 / + 20. Правило працює наступним чином: від величини до усадки відняти 10%, а до величини після усадки додати 20%, після чого ми отримаємо оптимальний діапазон усадки трубки, відштовхуючись від якого, буде зрозуміло для з'єднання якого діаметру оптимально підійде трубка.
  Розглянемо на прикладі трубки Wurth 0771025401, її початковий діаметр до усадки - 24 мм, після усадки - 8 мм. Отже, 24мм - 10% = 21,6 мм і 8 мм + 20% = 9,6 мм. Оптимальний діапазон усадки термоусадочної трубки - 21,6-9,6 мм.
  Зазначені відступи дозволять забезпечити зручність розміщення трубки на необхідній ділянці, а також домогтися щільного прилягання до поверхні, на яку здійснюється усадка. Слід звернути увагу, що чим більше збігається трубка, то товщі стають її стінки і зростають ізолюючі властивості. Також це правило називають 80/20, це означає, що для отримання якісного з'єднання, трубка повинна збігтися не менше, ніж на 20% і не більше, ніж на 80% від свого повного, заявленого виробником, діапазону усадки.
  Як правильно застосовувати термозбіжні трубки?
  Найпростіший спосіб - це використання термозбіжної трубки з сірниками або запальничкою. Цей варіант підійде для крайніх випадків, коли під рукою не виявилося технічного фена і передбачений невеликий обсяг робіт з трубками малого перетину. Для великих трубок цей варіант не рекомендується практикувати. При усадці трубок шляхом нагрівання запальничкою або сірниками не варто розраховувати на високу якість ізоляції та вологозахисту, так як існує висока ймовірність, що під трубкою залишиться повітря.
  Деякі майстри пристосовують для усадки трубок звичайний фен для сушіння волосся. Такий варіант, як і варіант з сірниками, можливий як виняток і тільки для трубок, температура усадки яких становить близько 70-ти градусів, так як звичайний фен не здатний видати температуру вище. Наслідки такого застосування: неякісна ізоляція, проникнення вологи, повітря під трубкою.
  Для правильної роботи з термозбіжними трубками існує безліч різних інструментів, найбільш ефективні і затребувані серед них високотемпературні технічні фени, портативні бутанові пальники, газові, пропанові та інфрачервоні пальники. Вибір інструмента для нагріву необхідно здійснювати виходячи з обсягу роботи, товщини, діаметра і матеріалу трубок.
  Поради щодо застосування:
  1. Варто враховувати, що фен потоком повітря може змістити трубку, щоб цього не сталося спочатку необхідно її притримати.
  2. Інфрачервоний пальник не дає потоку повітря, за рахунок чого не змістить трубку.
  3. Для трубок з товстими стінками відмінно підійде пропановий пальник.
  4. Нагрівання трубки слід виконувати у напрямку від центру до країв, так, щоб під трубкою не залишилося повітря, а на поверхні - складок.
  5. Прогрівати необхідно неспішно, спочатку прогріти всю ділянку по колу, лише після цього просуватися далі.
  6. Усадивши трубку пальником або феном, не варто тривалий час затримуватися на одній ділянці, так як зростає ймовірність пропалити трубку.
  7. У разі виконання ізоляції металевої поверхні, особливо великого діаметра, рекомендується на початку прогріти саму поверхню і тільки після цього виконувати усадку трубки. Це дозволить уникнути перекосів і «холодних рубців».
  8. Робочі поверхні перед виконанням ізоляції повинні бути сухими, чистими і бажано знежиреними, тоді з'єднання вийде максимально надійним і герметичним.
  9. Не варто розтягувати трубку під час усадки, так як це призведе її витончення і порушення ізоляційних властивостей. Краще не економити і взяти відрізати новий шматок трубки, якщо довжини не вистачило.
  10. При розрахунку довжини, важливо також враховувати перепад діаметрів з'єднання, наприклад, в місцях, де провід переходить в конектор, або роз’єм.
  Підсумувавши все вищесказане, можна зробити висновок, що термозбіжні трубки є відмінним матеріалом для виконання безпечних і вологостійких з'єднань електропроводів, а при правильному застосуванні, забезпечать довговічність і високі експлуатаційні характеристики виробів.
  Завершена