0800-30-15-85
Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • 0800-30-15-85
  Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • (067) 470-74-60
  по тарифу оператора
 • (066) 354-31-21
  по тарифу оператора
 • Кошик
Мої покупки

Особливості вибору мисливської сокири. Чим вона відрізняється від туристичної?

19.11.2019

Збираючись у похід, багато хто стикається з необхідністю взяти з собою сокиру. Сучасна різноманітність на українському ринку дозволяє ретельно вивчити технічні параметри і зупинити свій погляд на найбільш відповідній моделі. Але як обрати, туристична або мисливська сокира вам потрібна? Чи дійсно вони повністю ідентичні один одному або все-таки мають якісь відмінні риси?

У поході або туристичній поїздці сокира може виконувати відразу кілька функцій, наприклад, з її допомогою ви зможете:

 • зробити і забити кілочки для наметів;
 • затесати колоди;
 • виправити багаття;
 • зрубати гілки.

З мисливською сокирою перерахований список розширюється, вона дозволить ще й курінь побудувати, зробити пастку, засідокові, засіки та інше.

Як відрізнити туристичну сокиру від мисливської, і яка потрібна вам?

Постійно ведуться дискусії щодо того, яка ж сокира вважається мисливською, а яка туристичною. Насправді, інструменти мають кардинальні відмінності і порівнювати їх не варто. Головна відмінність полягає в тому, що мисливська має більш широкий спектр дій, які можливо з нею виконувати. Не важко буде обробити з її допомогою тушу звіра або звести маскування.

Її показник гостроти на порядок вище за туристичного родича. Але не завжди шкуру звіра знімають сокирою, до того ж, її лезо повинно бути бритвеною заточки. Для такої потреби правильніше буде обрати туристичний ніж. Якщо ви плануєте вирушити в тривалий похід, ставити лабази з солониною, але не зводити намет, то варто придбати важку, пряму сокиру, оснащену довгою ручкою.

Для звичайного туристичного походу і для полювання цілком достатньо буде сокири з вагою леза 700-800 грам. Довжина топорища повинна досягати 75-80 мм. Особливу важливість приділіть принципам насадки на топорище, чим більш міцна конструкція, тим краще.

Як знайти свою мисливську сокиру серед безлічі інших

На сьогоднішній день представлена величезна безліч сокир. Це універсальні моделі, теслярські сокири, туристичні та інші.

Купуючи сокиру, в першу чергу зверніть свій погляд на її ріжучу частину. Вкрай важливо, щоб в основі лежала високоякісна сталь. В такому випадку інструмент не буде сильно тупитися, прослужить тривалий час і буде стійкий до різних ушкоджень.

Виникає питання: як же перевірити надійність і якість стали? Візьміть інструмент за рукоять, леза не торкайтеся і зробіть різке клацання щільним предметом або нігтем по гострій кромці. Звучання має бути дзвінким, щільним і затяжним. В такому випадку це означає, що сталь дійсно якісна. В іншому випадку (глухий, короткий звук) - ваша сокира дуже швидко затупиться.

Вага сокири - ще одна характеристика, яка грає роль. Якщо ви будете в поході використовувати дрібні сучки і невеликі заготовки, то досить буде невеликої сокири на 600-800 грам. У середній категорії знаходяться сокири 1.2-1.5 кг, які використовуються в плотницькій справі. Більші варіанти (від 1.5 кг) дуже важкі в експлуатації, але мають значну силу удару, так що подужають навіть величезні заготовки.

Ще одна відмітна характеристика мисливської сокири - зменшена вага ріжучої частини, наявність спеціальної виїмки. Для мисливця цей момент дуже важливий, адже приємно працювати з легким інструментом без втрати якості.

У туристичних сокир найчастіше на рукояті є прогумовані накладки для більш зручного хвата, вона є суцільнометалевою і компактною.

Рукояті у туристичних і мисливських моделей зазвичай зроблені з ABS-пластика з накладками з гуми (фібергласу) або дерева. У другому випадку дуже важливо, щоб на рукояті не було сучків. Краще вибирати моделі з берези. Одним з недоліків дерев'яного варіанту є недовговічність, і що лезо з часом починає хлябати. Пластикові моделі коштують дорожче, але і вважаються більш довговічними. Форма повинна бути прямою з вигином або з потовщенням внизу.

Як не помилитися при виборі леза

При виборі леза важливо, щоб воно було прямим. Це полегшить роботу з деревом. У топорища повинен бути великий отвір конічної форми, щоб інструмент не зсковзував. Внизу отвору має бути присутня борідка, щоб зусилля при зрізанні розподілялися. Чим вона довша, тим буде краще.

Лезо по відношенню до отвору не повинно бути зрушене вперед. В іншому випадку під час експлуатації в руку буде йти сильна віддача. Напівкруглі варіанти лез краще підійдуть для обробки дрів, прямі підходять для робіт по чистової деревині.

Довжину рукоятки обирайте під індивідуальні потреби. Мінімальний параметр для мисливського сокири повинен бути таким, щоб інструмент зручно було тримати двома руками. При зрості 180 см і середній комплектації досить буде рукояті в 70 см.

Заточування проводиться під трьома кутами, опуклим або еліптичним. В ідеалі нижня кромка повинна йти в бік мізинця того, хто тримає інструмент. Проконтролюйте заточку леза, від неї буде залежати, наскільки глибоко буде проникати лезо в рубаєме тіло.

Заточувати сокири слід абразивним бруском, який маэ маркування 25А. Показник зернистості загострювального каменю повинен складати 25Н.

Завершена