0800-30-15-85
Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • 0800-30-15-85
  Безкоштовно зі стаціонарних телефонів та будь-яких операторів України
 • (067) 470-74-60
  по тарифу оператора
 • (066) 354-31-21
  по тарифу оператора
 • Мої авто
  У гаражі немає жодного авто
   Додати авто
   щоб зберегти авто для використання в наступний раз
   0
  • Кошик
  Мої покупки

  Динамометричні ключі. Види і особливості. Рекомендації щодо застосування

  20.11.2019

  Динамометричний ключ є однією з різновидів гайкового ключа і призначений для здійснення моменту затягування з точно заданим значенням. Область застосування ключа дуже широка, він незамінний в процесі складання автомобільного устаткування, будівельних і промислових агрегатів, а також монтажі будь-яких конструкцій, де є необхідність контролювати момент затяжки.

  Чому важливо в точності дотримуватися момент затягування різьбових з'єднань? Болт при правильній затягуванні розрахований на деякі перепади температури, тиску і навантаження в цілому. Коли змінюються умови, різьбове з'єднання адаптується і це не впливає на роботу механізму. Якщо болт перетягнути виникає ризик, що він лопне від навантаження або перегріву. А якщо його не дотягнути - є ризик розкручування з'єднання.

  Моменти затягування для автомобільної і мотоциклетної техніки вказуються в спеціальній сервісній книжці «Service manual». Якщо динамометричний ключ використовується в побутових умовах, дізнатися момент затяжки для різних діаметрів і типів болтів можна в таблиці ОСТ 37.001.050-73 або таблиці стандартних моментів затягування.

  Існує три основних види динамометричних ключів: стрілочні, граничні або «Щелчкова» і ключі з цифровою індикацією зусилля.

  Стрілочний або шкальний динамометричний ключ працює за принципом динамометра і показує величину прикладеної зусилля в процесі роботи. Конструкція даного типу ключа складається з корпусу, в якому розташований динамометр і індикатора із стрілкою, що відображають момент затяжки.

  Даний тип ключа на сьогоднішній день використовується рідше, ніж інші види в силу його похибки, яка може становити 4-20%. Також мінусом є те, що момент затяжки необхідно уважно відстежувати, в процесі закручування. Відсутня і трещеточний механізм, що ускладнює роботу в важкодоступних місцях, і робить цей ключ не кращим варіантом для автомобілістів.

  Незважаючи на недоліки, стрілочний ключ має і низку позитивних характеристик, які визначають його затребуваність у багатьох галузях. Ключ виготовляється з цільної загартованої сталі, що забезпечує його міцність, надійність і довговічність. Через простоту конструкції ключ має невисоку вартість. Досить великий робочий інтервал до 300 Н · м дозволяє використовувати ключ для самих різних різьбових з'єднань.

  Граничний або «Щелчковий» динамометричний ключ є одним з найбільш популярних і затребуваних на сьогоднішній день. Даний вид ключа об'єднує високу точність, доступну ціну і зручність в експлуатації, завдяки чому він і завоював довіру користувачів.

  Принцип роботи даного ключа полягає в попередній установці необхідного значення, після досягнення якого, лунає виразний клацання, що сигналізує про необхідність завершення роботи.

  Конструкція ключа являє собою тріскачку з приєднувальним квадратом для торцевої головки. На рукоятці розташована вертикальна і горизонтальна шкала для установки моменту затягування.

  Установка необхідного зусилля здійснюється наступним чином: спочатку необхідно вибрати на шкалі найбільш наближене значення до необхідного, потім підкрутити рукоятку і встановити нульову позначку на рівні з обраної. Після слід додавати по одиниці прокручуючи горизонтальну шкалу, поки не вийде необхідна кількість.

  Так, наприклад, нам необхідно задати значення 32 Н · м, а найближчим на шкалі становить 28 Н · м. В такому випадку необхідно підвести рукоятку з нульовою відміткою до показника 28 і підкрутити горизонтальну шкалу на рукояті ще на 4 пункти, таким чином досягається необхідний момент 32 Н · м.

  Ключ з цифровою індикацією зусилля є найбільш точним і зручним у використанні динамометричним ключем, його похибка не перевищує 1%. Такий вид ключа знаходиться в більш дорогому ціновому сегменті за рахунок розширеного набору функцій.

  Конструкція цифрового ключа відрізняється наявністю невеликого дисплея, на якому відображаються показники. Залежно від моделі, такий ключ може бути оснащений звуковою, візуальної або обома індикаціями досягнення крутного моменту. Також даний ключ може бути оснащений функцією пам'яті, в якій зберігаються останні показники, час, дата і навіть марка автомобіля.

  Цифровий, як і граничний ключ оснащений Трещеточний механізмом з реверсом, що дозволяє зручно працювати з кріпильними елементами, що мають ліву та праву різьбу.

  Однією з різновидів цифрового динамометричного ключа є ключ-адаптер з механічним приводом. Пристрій з'єднується з тріскачкою або воротком, а на перехідник надаватися торцева головка. Головною особливістю такого ключа є його універсальність, так як він здатний працювати як з передвстановленим значенням, так і як динамометр - відображаючи величину зусилля в конкретний момент затягування болта. Це зручно якщо користувачеві необхідно затягнути болт із зусиллям, яке менше нижньої межі діапазону ключа. Пристрій працює від батарейок. Установка моменту затягування, перемикання режимів і управління пам'яттю здійснюється кнопками і меню на дисплеї.

  Вибір динамометричного ключа слід здійснювати виходячи зі сфери та специфіки роботи майстра. Якщо необхідний простий і надійний ключ, слід зупинити вибір на стрілочному, якщо потрібен точний, практичний і доступний - зупиняйте свій вибір на граничному, а якщо ви шукаєте максимальної зручний ключ для високоточних робіт з мінімальною похибкою - варто брати цифровий.

  Рекомендації по експлуатації динамометричного ключа

  1. Щоб уникнути помилок в роботі ключа забороняється продовжувати затягувати з'єднання після клацання.
  2. Не варто перевищувати максимальну позначку крутного моменту.
  3. Не допускається використання динамометричного ключа в якості звичайної тріскачки для затягування кріплень, які не потребують спеціальних умов.
  4. Забороняється застосовувати додаткові важелі і власну вагу для збільшення крутного моменту.
  5. Рекомендується уникати забруднення і падіння інструменту.
  6. Рекомендується регулярно виконувати калібрування інструменту.
  7. Зберігати ключ необхідно тільки з ослабленою пружиною в сухому місці, далеко від високих температур.
  Завершена